Adopce významných hrobů
Praha byla a je už po staletí centrem kulturního, politického a společenského života. Proto se mnohdy stala také místem posledního odpočinku velké řady významných osobností naší i světové historie, ať už to byli umělci, myslitelé, spisovatelé, nebo třeba průmyslníci nebo osobnosti politického a kulturního života. Mnoho z nich už ale nemá žijící potomky, kteří by se o údržbu míst jejich posledního odpočinku mohli starat, a hrob se stává opuštěným. Zákon je v tomto směru neúprosný: chátrající a neuhrazené hrobové místo, ve kterém spočívá významný muž či žena, je po čase pronajato dalšímu zájemci a ostatky původně zde pochovaných osobností končí ve společných hrobech.
Boj proti zapomnění
Příspěvková organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy, která pražské obecní hřbitovy spravuje, se o mnoho z těchto “opuštěných” hrobů stará, ale není bohužel v jejích silách zajišťovat rekonstrukce a údržbu všech významných hrobů, náhrobků, náhrobní architektury a funerálních sochařských děl, rozprostřených po několika desítkách pražských hřbitovů. Často jde o velmi nákladné práce, které je potřeba provést expertně a pod odborným dohledem.
Proto byl v roce 2013 z iniciativy tehdejšího ředitele Martina Červeného spuštěn program Adopce významných hrobů, který umožňuje zájemcům z řad široké veřejnosti i institucí zapojit se do záchrany náhrobků významných osobností nebo náhrobků umělecky cenných a uchovat je tak pro budoucí generace. „Připadalo mi jako velká škoda, že jsou u nás hroby, které chátrají, o které se nikdo nestará. A přitom jsou to hroby zakladatelů firem nebo institucí a osobností, které mají spousty obdivovatelů,” vysvětluje Martin Červený.
Hroby vhodné k zařazení do programu Adopce významných hrobů jsou vytipovávány několika způsoby: největší procento hrobů navrhuje přímo organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy na základě vyhledávání hrobů v terénu. Čerpá z podnětů vedoucích hřbitovních správ, koordinátora projektu i řadových zaměstnanců. Své návrhy na zařazení významné osobnosti do programu může ale zaslat kdokoli, například e-mailem na adopce@hrbitovy.cz.
V současné době projekt zahrnuje přibližně 570 hrobů, z nichž je 337 adoptováno. Databáze hrobů je pravidelně aktualizována o nové hroby i o ty, u kterých uplynula desetiletá doba adopce a původní nájemce nechce v projektu pokračovat. Díky mecenášům byly obnoveny například hroby Václava Klimenta Klicpery, Karla Havlíčka Borovského, Josefa Podlipského a Mikoláše Alše, hrob ředitele Olšanských hřbitovů Antonína Peřiny nebo cestovatele a spisovatele Stanko Vráze. V současné době probíhají rozsáhlé restaurátorské práce na hrobě sochařů Josefa a Emanuela Maxů nebo na hrobě ředitel Muzea hl. m. Prahy Břetislava Jelínka.

Proč adoptovat hrob?
Důvody, které vedou zájemce o adopci konkrétního hrobu, mohou být různé, od osobních sympatií k dané osobnosti, přes lokální patriotismus až po úctu k zakladateli firmy nebo spolku.
Anna Oplatková, adopční nájemce hrobu Eduarda Hniličky, své pohnutky vysvětluje takto: “Od roku 1994 se věnuju dílu a odkazu architekta Eduarda Hniličky. V té době jsem pracovala v pražské YMCA, kterou postavil tento architekt. Stavba YMCA mne tak nadchla, že jsem si začala hledat a dokumentovat i další stavby Eduarda Hniličky. Když jsem v roce 2013 našla jeho opuštěný a neproplacený hrob s autorským náhrobkem, rozhodla jsem se pro adopci. Po pár letech jsem objevila i jeho vnučku Marii z Venezuely a tak se společně podílíme na dalším desetiletí adopce tohoto hrobu. Je důležité, aby z pražských hřbitovů nezmizely význačné hroby, o které už se z rodin nemá kdo starat. V adopci hrobů je z čeho vybírat, podle osobností, profesí i krásy náhrobků!”
Ať už jsou motivace adopčních nájemců jakékoli, důležité je, že adopce hrobu umožňuje zachovat památku významných osobností, podpořit obnovu a zachování umělecky cenných náhrobků a přispět k ochraně kulturního dědictví.
Jak se do projektu zapojit
Pokud v sobě najdete odvahu se do adopce pustit, pravděpodobně si nejdřív budete chtít vybrat ten “svůj” hrob, tedy hrob osobnosti, jejíž památku chcete uchovat. Nabídka je široká a rozmanitá, od významných osobností kulturního života, přes ty, které byly činné politicky nebo v oblasti vědy a výzkumu, až po průmyslníky, řemeslníky, nebo třeba sportovce. Databáze je postupně doplňována o další dohledané hroby, takže pokud zájemci o program nenajdou v současné nabídce hrob, který by si chtěli adoptovat, dočkají se nepochybně v další vlně. Do nabídky jsou doplňovány hroby jak nově do projektu zařazené, tak i hroby, kde již uplynula 10letá adopční doba a adopční nájemce již nechce v projektu pokračovat na další desetileté období.
Zájemce by měl při výběru hrobu k adopci zvážit i finanční náročnost, zejména pokud je hrob v havarijním stavu. Výše částky nutná k opravě je ale u každého hrobu jiná – v některých případech stačí pouze náhrobek vyčistit, v jiných případech probíhá odborná restaurátorská činnost. Zatímco výběr toho pravého hrobu by určitě zájemce neměl uspěchat, samotný proces přípravy a podpisu smlouvy je rychlý. Zájemce o adopci uhradí pronájem hrobového místa na 10 let a dle svých možností se stará o údržbu a obnovu jím adoptovaného hrobu.
A co se stane po uplynutí desetileté adopční doby? Ze statistik vyplývá, že většina adopčních nájemců smlouvu obnoví na další období. Pokud se tak nestane, hrob se opět vrátí do nabídky a čeká na svého dalšího nájemce.
Chci pomoci, ale nechci hrob
Pro ty, kteří se chtějí podílet na záchraně hrobů, ale nechtějí nebo si nemohou dovolit adoptovat celý hrob, existuje možnost přispět na veřejnou sbírku. Jejím účelem je shromažďování finančních prostředků, které jsou pak využity na opravy, restaurování a údržbu významných hrobů, které svého adopčního nájemce nemají nebo jej teprve hledají. Přispět můžete například online na https://www.darujme.cz/adopcevyznamnychhrobu.